9 technik uczenia siebie i swoich zespołów
Każdy dobrze wie, że zmiana wiąże się z pozyskaniem nowej wiedzy, a Ci którzy wykonają to najszybciej i są bardziej zwinni, elastyczni edukacyjnie będzie im po prostu łatwiej.

9 technik uczenia siebie i swoich zespołów
Każdy dobrze wie, że zmiana wiąże się z pozyskaniem nowej wiedzy, a Ci którzy wykonają to najszybciej i są bardziej zwinni, elastyczni edukacyjnie będzie im po prostu łatwiej.
Najważniejsze to myśl przewodnia. Zmiany będą zawsze i należy zaakceptować fakt, że w życiu musimy się uczyć cały czas.
Zatem, możemy sobie pomóc i swoim zespołom szybszym przyswajaniu informacji wykorzystując następujące typy edukacji:
- Wizualny, koniecznie należy zadbać o element wizualny, ponad 80% z nas jest w pierwszej kolejności wzrokowcami. Wykorzystuj: Prezentacje, filmy, zdjęcia, infografiki, gify, mapę myśli, „story” w grafice. Pamiętaj o wykorzystaniu perswazji w grafice i umiejętnie zarządzaj wolnymi przestrzeniami – kuchnia, korytarze, sale konferencyjne, itp.
- Kinestetyczny: daj możliwość dotknięcia, poczucia, kiedy dokładamy kolejne zmysły do etapu poznawania zwiększamy szanse na zapamiętanie. Niech „meetingi” będą dynamiczne nie statyczne. Wykorzystaj: żółte karteczki, niech każdy się zaangażuje, pokarz prototyp, daj możliwość przetestowania lub pokaż podobne produkty, użyj klocków lego i innych przedmiotów, aby zwizualizować (wykorzystaj co masz pod ręką: owoce, ludzi, piłeczki, poduszki).
- Zmysł słuchu jest istotnym elementem w zakresie podania informacji, dlatego: mów wyraźnie i wystarczająco głośno, stosuj porównania, wykorzystuj muzykę do zwiększenia zainteresowania.
- Stres jako technika uczenia się to może być bardzo efektywny motywator, jednak nie na każdego zadziała motywująco, ponieważ gdy się stresujemy wchodzimy w trzy różne stany w różnej kolejności i intensywności: ucieczka, walka (w tym wypadku uczenie się) i unikanie. Stres działa na nas bardzo indywidulanie i nie zawsze można przewidzieć nasze zachowania. Im dłużej przebywamy w stresie tym bardziej stajemy niewydolni. Jeśli jednak chcesz wzmocnić swój zespół i siebie, poznaj nasz warsztat Smile and Stress Less.
- Uczenie przez relaks, to chyba najwspanialsza i najbardziej efektywna technika edukacyjna. Zatem najlepiej jest wykorzystywać różnorodne metody grywalizacji w edukacji, takie jak: warsztaty, ćwiczenia, gry zespołowe, gry planszowe, gry strategiczne, gry „outdoorowe”, symulacje. Nie ma nic wspanialszego, gdy nasza praca staje się przyjemna grą i zabawą.
- Uczenie się poprzez wykonywanie notatek powoduje, iż mocniej zapamiętujemy i uruchamiamy kolejne pokłady naszego mózgu do tego, aby lepiej utrwalić wiedzę. Zatem poproś zespół o wykonywanie: notatek w czasie spotkań, grafik, szkiców modeli, następnie niech uczestnicy podzielą się swoimi pracami.
- Uczenie się poprzez uczenie innych lub tzw. „Shadowing”. Wykorzystując tą metodę warto zadbać o to, aby Twój uczeń miał możliwość już samodzielnie wykonywania poszczególnych zadań. W pracy biurowej zadbaj o wygodne warunki pracy: podwójny monitor, większe biurko, rzutnik, osobny pokój – lepsze warunki zwiększają skuteczność „shadowingu”.
- Wykorzystaj technikę autorytetu – Masz silny autorytet, przygotuj się do spotkania dobierz właściwą technikę do informacji, jakie chcesz przekazać: inspirująca przemowa, coaching grupowy, mowa informacyjna, itp.
- Uczenie przez kopiowanie: Pokaż co należy skopiować i krok po kroku wykonujcie poszczególne etapy pracy. Powtórz proces kopiowania aż osiągniesz zadowalający efekt.